PROPERTY FEATURES

Hakkında

AGÜ, Türkiye’de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur. Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve en büyük sanayi yerleşkelerinden biri olan Sümerbank Bez Fabrikası’nın eğitim kampüsüne dönüşümü projesidir. İlk öğrencilerini 2013-2014 akademik yılında almıştır. Üniversitenin ikinci kampüsü olan Mimar Sinan Kampüsü’nün yapımı da devam etmektedir. Kayseri’ye yeni bir devlet üniversitesi kazandırılmasına yönelik çalışmalar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı girişimiyle bir araya gelen Kayseri’nin kanaat önderleri tarafından 2007 yılında başlatılmıştır. Üniversitenin, kalkınması ve girişimciliği ile Türkiye’de örnek gösterilen Kayseri’nin vizyonuna uygun olarak, kenti eğitimde de öne çıkarması amaçlanmış, Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün adını taşıması düşünülmüştür. Cumhurbaşkanımız, bu üniversitenin Türkiye yükseköğretiminde fark yaratacak, uluslararası alanda rekabet edebilecek kaliteli bir üniversite olması şartıyla bu teklifi uygun görmüştür.Uluslararası düzeyde eğitim ve araştırma yapan bir kurum olması hedeflenen AGÜ’yü yeni bir model olarak ortaya çıkaran en önemli unsurlardan biri AGÜ Destekleme Vakfı’dır (AGÜV). AGÜV 13 Temmuz 2011 tarihinde kurularak, üniversitenin gelişimine paralel ve etkin bir destek sağlamak üzere çalışmalarına başlamıştır.

5

Fakülte

2

Enstitü

1

Yüksekokul

0

MYO

9

Araş. Uyg. Mer.

29

Bölüm

0

Önlisans

11

Lisans

6

Lisansüstü

Olanaklar

 • Bahçe
 • Otopark
 • Güvenlik
 • Banka Şubesi
 • ATM
 • Konferans Salonu
 • Yakın Havalimanı
 • Yüzme Havuzu
 • Dans Salonu
 • Metro
 • Kampüs içi Ulaşım
 • Kütüphane

Tanıtım Videosu

Kampüste Yaşam

Files attachments

Bölüm/Programlar

Sıkça Sorulan Sorular

Kesin Kayıt İşlemleriyle İlgili Sorular
Abdullah Gül Üniversitesi’ni kazandım şimdi ne yapmalıyım?
Öncelikle, www.agu.edu.tr ana sayfasında duyurular bölümünde yayınlanan konuyla ilgili olan duyuru metnini dikkatlice inceleyeniz. Kayıt yeri, kayıt tarihleri ve kesin kayıt için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.
Eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak?
Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Akademik Takvim” bağlantısını kullanarak, derslerinizin ne zaman başladığı, ne zaman biteceği, yarıyıl sonu sınavlarınızın ne zaman yapılacağına dair bilgilere erişebilirsiniz.
Kesin (Yeni) kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge istenir mi?
ÖSYS tarafından bildirilen kayıt belgeleri dışında belge istenebilir. Bu belgeler Üniversitemiz internet sayfasında Duyurular bölümünde yer alan kayıt duyurusunda yayınlanmıştır.
Kayıt tarihlerini kaçırırsam ne olur?
Belirtilen tarihlerde kesin kaydınızı yaptırmamanız halinde kayıtla ilgili hiçbir hak talep edemezsiniz.
Askerlik Durum Belgesi getirmek zorunda mıyım?
Kesin kayıtlar sırasında askerlik durumunuz ile ilgili e-devlet kapısı sisteminden sorgulama yapılacak olup, hakkınızda “askerlik şubenize başvurun” ibaresi bulunması durumunda bağlı olduğunuz askerlik şubesine yönlendirileceksiniz. Askerlik Durum Belgesini getirmeyen adaylardan ise Askerlik Durum Beyan Dilekçesi alınacaktır. 29 yaşını doldurmuş adayların Askerlik Durum Belgesi getirmesi zorunludur.
Harçlar ve Burslarla İlgili Sorular
Kimler öğrenim ücreti yatıracaklardır?
Açıköğretim Fakültesinde kayıtlı öğrenciler, ikinci üniversite olarak üniversitemizde kayıtlı olan Lisans, Yüksekseklisans veya Doktora öğrencileri Bakanlar Kurulu kararınca belirlenen ücreti ödeyeceklerdir.
Öğrenim ücreti ödemesini hangi bankaya, ne kadar ve hangi tarihte yapacağım?
Kayıt işlemleri öncesinde Üniversitemiz ana sayfasındaki “Duyurular” bölümünde yer alan kayıt duyurusu yatırılması gereken öğrenim ücreti miktarları, yatırılacak banka, hangi tarihler arasında yatırılacağı ve nasıl yatırılabileceğine dair bilgiler yer almaktadır.
Öğrenim ücretini şuanda ödeyecek maddi gücüm yok, bu ücreti sonra yatırsam olur mu?
Üniversitemize kesin kayıt yaptırmaya gelen bir öğrenci iseniz, kaydınızın yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararınca belirlenen öğrenim ücreti miktarlarını duyurularda belirlenen tarih aralığında yatırmanız gerekmektedir aksi durumda öğrenim hakkınızı kaybedersiniz. Başka herhangi bir ödeme planı veya takvimi uygulanamaz. Sizden boşalan kontenjan ÖSYM’e bildirilir ve Ek Yerleştirme ile boş kontenjanlar doldurulur.
Herhangi bir nedenle öğrencilerin kaydının silindiği durumlarda, öğrenim ücreti geri ödenir mi?
Bakanlar Kurulu kararı gereğince Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanarak kayıt yaptırıp kendi isteği ile kaydını sildiren veya okul değiştiren öğrencilerin öğrenim ücretleri geri ödenmez.
Kayıt dondursam öğrenim ücreti yatırmak zorunda mıyım?
Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenci, ilk yıl için kaydını dondurduğunda öğrenim ücretini ödemek zorundadır ve bu miktar geri ödenmez. Diğer yıllar için ders kaydı yaptırmadığı sürece öğrenci öğrenim ücreti ödemek zorunda değildir.
Mezun durumundayım sadece stajım kaldı öğrenim ücreti ödeyecek miyim? 
Kayıtlı olduğunuz programa ait tüm derslerinizi almış ve başarılı olmuş sadece stajınız kalmışsa öğrenim ücreti ödemenize gerek yoktur.
AGÜV Bursu nedir? 
Abdullah Gül Üniversitesini Destekleme Vakfı tarafından ÖSYS kılavuzunca belirtilen gerekli koşulları sağlayan T.C. vatandaşı lisans öğrencilerine karşılıksız verilen burstur.
Ders Kaydı ve Kayıt Yenilemeyle İlgili Sorular
Süresi içinde kayıt yenileme işlemini yapamazsam ne olur? 
Her yarıyıl başında, akademik takvimde belirlenen süreler içinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Bu süre içinde kaydınızı yenilemezseniz o yarıyıl da derslere giremezsiniz ve bu süre öğrenim sürenizden sayılır. Ayrıca, sadece öğrenim ücretinizi ve katkı payını yatırmanız kaydınızın yenilendiği anlamına gelmez; ders kaydını da mutlaka yaptırmak zorundasınız.
Bir yarıyıl kayıt yenilemeyen öğrencinin izleyen yarıyılda öğrencilik hakkı devam eder mi? 
Kaydını yenilemeyen öğrenciler o yarıyılda derslere giremez ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar. İzleyen yarıyılda ise kaydını yenilediği takdirde öğrencilik hakları devam eder.
Ders Kaydını Nasıl yapacağım?
Öğrenci ders kaydını UİS Otomasyon sistemi üzerinden kullanıcı adı ve şifresini girerek yapacaktır. Öğrenci almak istediği dersleri danışmanı ile görüşerek seçer ve sistem üzerinden danışman hocasına gönderir. Danışman onayladıktan sonra dersler eklenmiş olur.
Kayıt yenileme sırasında alttan başarısız olduğum dersi öncelikle almalı mıyım? 
Evet, kayıt yenileme sırasında öncelikle alttan başarısız ve devamsız olduğunuz derslerin alınması gerekmektedir. Sistem sadece devamsızlık ve başarısız olduğunuz dersleri otomatik olarak eklemektedir.
Bir yarıyılda yer alan derslerin AKTS kredi toplamının asgari miktarı var mıdır? 
Evet vardır. Öğrenciler, başarılı olamadıkları derslerle birlikte alt yarıyıllardan alamadıkları tüm dersleri almak koşuluyla bulundukları yarıyıldan ders alabilirler. Üniversitemiz Lisans/Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliklerinde geçen asgari ders kredisine göre dersler alınabilmektedir.
Hangi durumlarda yarıyıl tekrarı yapmak zorunda kalırım? 
Başarı baraj notu en az 2,00’dır. En son hesaplanan GPA ile bir önceki GPA’sı 2,00’ın altında olan öğrenci, Sınamalı duruma düşer. Sınamalı öğrenci, daha önceki yarıyıllara ait başarısız ve devamsız olduğu derslerini tekrar alır.
Yoklama ve sınav listesinde ismim görünmüyorsa ne yapmalıyım? 
Bu konuda birçok olasılık olabilir, örneğin ders kaydınızı yapmamış olabilirsiniz, ilgili dersi bir başka şubede alıyor olabilirsiniz. En kısa zamanda durumunuzu Danışmanınıza ve ya Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirerek probleminizi çözebilirsiniz.
Ders Muafiyeti, Kayıt Dondurma, Kayıt Sildirme, Mezuniyet Ve Diğer İşlemlerle İlgili Sorular
Zorunlu Yabancı Dil Muafiyet Sınavı (İMS) Nedir?
Üniversitemizde eğitim dili İngilizcedir. Üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler Yabancı Dil Muafiyet Sınavına girmek zorundadır.
Ders Muafiyeti için hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor? 
Ders muafiyetiniz için, daha önce eğitim-öğretim görmüş olduğunuz yükseköğretim kurumundan almış olduğunuz; transkript ve ders içerikleri (almış olduğunuz derslerin içeriklerini gösterir bir doküman) ile birlikte muaf olmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile kayıtlı olduğu akademik birimin ilgili bölüm başkanlığına başvurmalısınız.
Kayıt dondurmak için ne zaman başvurmalıyım?
Kayıt dondurmak için yapılacak başvurular, dönemin başlangıcından itibaren bir ay içerisinde ilgili bölüm başkanlığına yapılabilir. Ayrıntılı bilgi almak için Üniversitemiz Lisans ve Lisansüstü Öğrencisi Mazeretli ve İzinli Sayılma Yönergesine bakabilirsiniz.
Hangi durumlarda öğrencinin kaydı silinir? 
Öğrencinin yazılı başvurusu ve kendi isteği ile Üniversiteden ayrılmak istemesi, zorunlu İngilizce hazırlık sınıfında iki yıl yıl üst üste başarısız olması halinde veya Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde “Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezası” alması halinde kaydı silinir.
Kendi İsteğimle kaydımı sildirmek istiyorum, hangi işlemleri yapmalıyım? 
Öğrenci; oidb.agu.edu.tr adresinde yer alan ilişik kesme formunu ilgili birimlere imzalatıp öğrenci kimliğini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na teslim ederek talebi halinde kayıt sırasında teslim ettiği ortaöğretim kurumu diplomasını alarak kaydını sildirebilir.
Mezun olabilme koşulları nelerdir? 
Üniversitemize bağlı akademik birimlerde bir eğitim-öğretim programında almak zorunda oldukları bütün dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarıyla tamamlayan ve GANO’su en az 2,00 olan ve 240 AKTS’yi tamamlayan öğrenciler mezuniyet hakkı elde ederler.
Lisans öğreniminde kayıtlı olan bir öğrenci belli bir süreden sonra öğrenimine devam etmek istemezse ne olur? Hangi durumda ön lisans diploması almaya hak kazanır?
Eğitim süresi dört yıl ve üzerinde olan fakültelerde ilk iki yılı başarı ile tamamlayanlara fakülteden ayrılmaları durumunda ön lisans diploması verilir.
Öğrencinin mezuniyet tarihi hangi tarihtir? 
Lisans programlarında mezuniyet tarihi, akademik takvimde ilgili yarıyıl veya yaz okulu için belirtilen harf notlarının ilan tarihidir. Harf notları ilan edildikten sonra, maddi hata düzeltmesi, I notunun tamamlanması ve bütünleme hakkının kullanılması sonunda mezun olanlar için mezuniyet tarihi son harf notunun kesinleştiği tarihtir. Bu tarihe kadar staj, bitirme ödevi, bitirme projesi, bitirme tezi, diploma çalışması, arazi çalışması ve benzeri sebeplerle mezun olamayan öğrenciler, tamamladıkları bu çalışmalarının kabul edildiği tarihte mezun olurlar.
Geçici Mezuniyet Belgemi kaybettim, ne yapmalıyım? 
Geçici Mezuniyet Belgesini kaybedenler, ulusal bir gazeteye verilmiş bir gazete ilanı ve dilekçeyle başvurmaları halinde, başvuru esnasında diploması hazırlanmışsa diploması, diploması hazırlanmamışsa kendisine kaybedenlere dair belge verilecektir.
Diplomamın hazır olup olmadığını nereden öğrenebilirim?
Diplomanızın hazır olup olmadığını, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığını arayarak öğrenebilirsiniz.
Diplomamı alırken hangi belgeleri vermem gerekiyor? 
Öğrenci, oidb.agu.edu.tr adresinden alacağı ilişik kesme formunu ilgili birimlere onaylattıktan sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına vermek zorundadır. Eğer, öğrenci geçici mezuniyet belgesi almışsa geçici mezuniyet belgesinin aslını ve öğrenci kimlik kartını da Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmelidir.
Diplomamı benim yerime başkası teslim alabilir mi? 
Diplomanızı şahsen teslim alamadığınız durumlarda noter huzurunda vekâlet verdiğiniz vekilinizde sizin adınıza mezun olduğunuz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından teslim alabilir.
Mezun olduktan sonra diplomamı, transkriptimi ve lise diplomamı nereden teslim alabilirim? 
Üniversite diplomanız ile birlikte tüm evraklarınızı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından teslim alabilirsiniz.
Akademik danışman kimdir, bana ne yararı olur? 
Danışman; öğrenciye eğitim-öğretim süresince yardımcı olması için görevlendirilmiş öğretim elemanıdır. Ayrıca danışman öğrencinin ders kayıt işlemlerini kurallara uygun bir biçimde yürütmesini sağlar.
High Honor ve Honor öğrencisi olmanın şartları nelerdir? 
GANO’ları 3.00–3.49 olan öğrenciler Honor Öğrencisi, GANO’ları 3.50 ve daha yüksek olan öğrenciler High Honor öğrencisi olarak nitelendirilir.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

Mimarlık (İngilizce)

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce)

Endüstri Mühendisliği (İngilizce)

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)

Makine Mühendisliği (İngilizce)

Üniversite hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bekliyoruz.

0.0
0
Genel Değerlendirme
Tüm Puanlara Göre
 • Eğitim Kalitesi 0%
 • Fırsatlar 0%
 • Akademisyenler 0%
 • Kariyer İmkanları 0%
 • 5 0%
 • 4 0%
 • 3 0%
 • 2 0%
 • 1 0%
0 Yorum
 • Sırala: En Yeni Yorumlar
 • Şu anda herhangi bir inceleme yok.