RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin 5467 sayılı Kanunla Rize Üniversitesi adıyla kurulmuş olup, 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını almıştır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin temelleri, 01 Mart 1976 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlanan Rize Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır.

Çayın ve yağmurun başkenti Rize ilinde 1976 yılında başlamış olan Üniversite serüveni, 1992 yılında Üniversitemizin ve ilimizin ilk Fakülteleri olan Rize İlahiyat Fakültesi ile Rize Su Ürünleri Fakültesi’nin, 1996 yılında Fındıklı Meslek Yüksekokulu’nun ve 1997 yılında da Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi’nin kurulmaları ile devam etmiş olup 2006 yılında Rize Üniversitesi’nin kurulması ile sonuçlanmıştır.

Üniversitemizin ismi, Senatomuzun teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı üzerine 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İlköğretim ve Eğitim kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi kuruluşunda, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı iken kendisine devredilen İlahiyat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Fındıklı Meslek Yüksekokulu, Ardeşen Meslek Yüksekokulu ile yeni kurulan Tıp Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri’nden oluşmaktaydı.

“Bilgi ve Değer Üreten Üniversite” sloganıyla çıktığımız yolda başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve 26. Dönem TBMM Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN olmak üzere Üniversitemiz Geliştirme Vakfının destekleri ile gösterdiğimiz çaba ve gayretler sonuçlarını hızlı bir şekilde gösterdi. Deneyimli kadrosu, dinamik ve yetkin öğretim elemanlarıyla ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip, yöresiyle bütünleşmiş, yeniliklere açık çağdaş bir üniversite olarak hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, kısa zamanda hem eğitim-öğretim ve ar-ge altyapısı noktasında, hem öğretim elemanı kadrosunda, hem de akademik performans ve başarı açısından çok önemli gelişme kaydeden üniversitelerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bu gün itibariyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi; 14 Fakülte, 3 enstitü, 5 Yüksekokul ve 6 Meslek Yüksekokuluna; 482 tanesi öğretim üyesi olmak üzere 1133 öğretim elemanına; 753 idari personele, 1687’si lisansüstü öğrencisi olmak üzere 19000 öğrenciye ve 46 farklı ülkeden 464 uluslararası öğrenciye sahip büyük ve güçlü bir aile haline gelmiştir.

Aynı zamanda bu gün sayısı 16’ye ulaşan araştırma ve uygulama merkezlerimiz vasıtasıyla konusunda uzman öğretim elemanlarımız tarafından pek çok konuda daha detaylı araştırmalar yapılmakta olup 530 yatak kapasiteli 1 Eğitim Araştırma Hastahanemiz bulunmaktadır.