İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

  • Türkoba Mahallesi, Erguvan Sokak No:26 / K 34537 Tepekent - Büyükçekmece İstanbul-Türkiye
  • 0850 850 xxxx Show
  • www.arel.edu.tr

İstanbul Arel Üniversitesinin kurucu vakfı olan Kemal GÖZÜKARA Eğitim ve Kültür Vakfı 14.09.1999 tarihinde küreselleşen dünyada ulusal değerler ile evrensel değerleri sentezleyen, toplumunun beklentilerine yanıt veren, cumhuriyet değerlerine duyarlı, demokratik ve özgürlükçü, araştıran, üreten ve yaratan insanlar yetiştirme amacıyla kurulmuştur. Bu amaç doğrultusunda vakfın girişimleri ile İstanbul Arel Üniversitesi 09.05.2007 tarih ve 2809/5656 – Ek. 76 Sayılı Kanun ile kurulmuş, 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

İlk etapta, Küçükçekmece-Sefaköy yerleşkesinde eğitim öğretime başlayan üniversitemiz hızla büyümüştür. 2010 yılında Büyükçekmece-Tepekent Yerleşkesinin tamamlanmasıyla lisans eğitimi veren birimler Tepekent Yerleşkesi’ne taşınmış, Meslek Yüksekokulları ve Enstitüler Sefaköy yerleşkesinde eğitim öğretime devam etmiştir. 16.149 m2 kapalı alana sahip Sefaköy yerleşkemiz Küçükçekmece’de E5 Karayolu üzerinde merkezi bir noktadadır. Meslek Yüksekokulu ve Enstitülerin bulunduğu yerleşkemizde 80 akıllı sınıf, 6 amfi, Proje salonları, Radyo Televizyon Stüdyosu, laboratuvarlar, atölyeler, kütüphane, konferans salonu, kafeterya bulunmaktadır.

Üniversite yerleşkelerinin konumu itibarı ile İstanbul Arel Üniversitesi şehir ve kampüs üniversitesi olma özelliğine sahiptir. 2019-2020 akademik yılında kurulan Cevizlibağ Yerleşkemiz de bunun bir göstergesidir. Sağlık Bilimleri Yüksekokulumuz ve Tıp Fakültemiz bulunduğu yerleşkemizde; 18,000 m2 kapalı ve açık alanı olan yerleşkede 2000 m2 temel tıp laboratuvarlarımız, beslenme ve diyetetik laboratuvarları, fizyoterapi laboratuvarları, enzim laboratuvarları gibi daha pek çok sağlık ile ilgili lisans düzeyinde faaliyet gösteren son teknoloji laboratuvarlar yer almaktadır.

Tepekent Uydukenti içinde yer alan Tepekent Yerleşkesi’nin adı 2018 yılında alınan senato kararı ile Kemal Gözükara Yerleşkesi olarak değişmiştir. 50.880 m2 kapalı alanı kaplayan, Büyükçekmece Gölü’nün batısında, Tepekent Uydukenti içerisinde bulunan Kemal Gözükara Yerleşkesinde;

300 akıllı sınıf ve farklı kapasitedeki amfi sınıfları ile 7.500 öğrenciye eğitim verme kapasitesine sahip eğitim binası,

ArelTech Merkezi olarak adlandırdığımız Teknoloji ve Mühendislik Merkezi,

Polimer ve Kompozit Malzemeler Araştırma Merkezi,

Teknoloji Transfer Merkezi,

Sözlü çeviri ve çeviri teknolojileri laboratuvarları,

Moleküler biyoloji, genetik ve kimya laboratuvarları,

Kütüphane, konferans salonu, kafeteryalar ile yarı olimpik yüzme havuzunun ve çeşitli sportif alanların yer aldığı spor kompleksleri ve doğa ile iç içe öğrenci evleri bulunmaktadır.

400,000 m2 büyüklüğünde Arel Park öğrenci yaşam alanı projemizin yapımı devam etmektedir. Arel Park projesi kapsamında; 100 binlerce doğal ağacın arasında konuşlanmış 10.000 kişilik açık çim amfi, futbol stadyumu, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortları, mini golf sahası, kafeterya ve yemek alanları, 10 km yürüyüş ve koşu parkuru, bisiklet yolları, halı sahalar, otoparklar, göletler, kamelya ve piknik alanları yer alacaktır.