IŞIK ÜNİVERSİTESİ

  • Meşrutiyet Mahallesi, Üniversite Sokak No:2 Şile / İstanbul
  • 444 xxxx Show
  • www.isikun.edu.tr

Eğitim - Öğretim hayatına 1996 yılında başlayan Işık Üniversitesi, 134 yıllık köklü bir eğitim geleneğinin, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın eseridir.

14 Aralık 1885 yılında Selanik'te Feyz-i Sıbyan Mektebi ile hizmet vermeye başlayan kurum; Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk ilke ve inkılaplarına tanıklık etmiş ve 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün onayı ile Işık Lisesi adını almıştır.

Aynı zamanda Yüce Önder Atatürk'ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi'ni bünyesine katan bir öğretim kurumu olmanın da onurunu taşımaktadır.

Nişantaşı, Ayazağa ve Erenköy'deki anaokulları, ilköğretim okulları ve liseleri gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Üniversitemiz, Işık geleneğinden güç alan eğtim-öğretim kadrosu ve ülkemizin önde gelen bilim adamları ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde gençlerimizin geleceğini yönlendirmektedir.

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi bugün 5 Fakültede 41 programıyla lisans, 2 Yüksekokulda 22 programıyla önlisans, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 31 yüksek lisans ve 6 doktora programıyla lisansüstü, Yabancı Diller Okulu ve Sürekli Eğitim Merkezi ile önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere eğitim olanağı sağlamaktadır.