ALANYA HAMDULLAH EMİN PAŞA ÜNİVERSİTESİ

  • Cikcilli Mah. Saraybeleni Cad. No:7 07400 Alanya/Antalya
  • 0 (242) 513 xxxx Show
  • www.alanyahep.edu.tr

Vakıf, 23 Aralık 2008’de 148/335 sayı numarasıyla, Yüksek Öğretim Kuruluna (YÖK) 26 Ağustos 2009’da hazırlanmış olan fizibilite raporu ile istenen diğer taahhütname ve evrakları da sunarak ilk resmi başvurusunu yaptı. YÖK’teki Vakıf Yüksek Öğrenim Kurumları Birimi, başvuru dosyasında bazı değişiklikler ve ekler istedi ve 2009 yılı boyunca YÖK’le sürekli görüşme yapılarak istekler yerine getirildi.

Alanya HEP Üniversitesi için yasanın öngördüğü Üniversite Mütevelli Heyeti, kurucu vakıfça, 2009’da oluşturuldu. 2010’da yeni eklenenlerle üye sayısı 15 oldu. Heyetin 4 Aralık 2010 tarihli toplantısında Üniversitenin fiziki, idari, mali ve idari yapılanması sürecindeki gelişmeler görüşüldü ve Heyet kendi içinde bu konulara ilişkin alt-gruplar oluşturdu.

2010’da yapılan başvuru Eğitim Komisyonu’ndan geçerek YÖK Genel Kurulu’na geldi ve Genel Kurul’da üniversiteyi anlatan ilki 5 Mart 2010’da olan iki sunum gerçekleştirildi.

Bu yasadan yaklaşık bir ay sonra da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya eski Kaymakam Hulusi Doğan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun ve diğer yöneticilerin yoğun çabaları sonucunda Alanya HEP (Hamdullah Emin Paşa) Üniversitesi Yasası TBMM’de kabul edilerek 3 Mart 2011’de Resmi Gazete de yayınlandı.

Mütevelli Heyeti yasa çıktıktan sonra vakıf üniversitelerinin anayasası niteliğinde olan Ana Yönetmeliğin hazırlanması çalışmalarına başladı. Bu doğrultuda diğer vakıf üniversitelerinin ana yönetmelikleri incelendi. Alanya HEP Üniversitesinin Ana Yönetmelik taslağı Mütevelli Heyetinde görüşülerek kabul edilip, YÖK tarafından onanmış ve 18 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi.